Jak parzyć zieloną kawę?

zielona kawa parzenieW związku z coraz większą popularnością zielonej kawy pojawiają się również pytania jak parzyć ziarna kawy? Oczywiście zielona kawa jest często dostępna w formie tabletek, które wystarczy połknąć, ale inna forma to również ziarna, które musimy zmielić lub ziarna zmielone, które możemy od razu parzyć. Oczywiście bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się kupno zielonej kawy w ziarnach. W ten sposób mielimy kawę tuż przed parzeniem, dzięki czemu zachowujemy jej cenne właściwości.

Pierwszym sposobem na parzenie zielonej kawy jest wykorzystanie całych ziaren – bez mielenia. Tym sposobem możemy wykorzystać ziarna do 3 razy – po wypiciu kawy zalewamy użyte ziarna ponownie.

W przypadku mielenia ziaren warto zwrócić uwagę na fakt, że zielona kawa jest znacznie bardziej twarda od tradycyjnej – poddanej procesowi palenia kawy. Jeśli nie posiadamy porządnego młynka możemy przed mieleniem rozdrobnić ziarna za pomocą młotka do mięsa czy moździerza. Do filiżanki wsypujemy 2-3 łyżeczki zmielonej kawy i zalewamy gorącą wodą o temperaturze około 90 stopni Celsjusza, czyli gotujemy wodę, odczekujemy chwilę żeby się ochłodziła i zalewamy kawę. Nie zalewamy kawy wrzątkiem, ponieważ utraciłaby swoje właściwości. Kawa będzie gotowa do spożycia po około 5 minutach.

Jak smakuje zielona kawa? Wiele osób określa jej smak jako podobny do zielonej herbaty, czyli jest całkowicie odmienny od kawy tradycyjnej. To ciekawe rozwiązanie dla osób, które nie lubią zwykłej kawy, dzięki zielonej mogą skorzystać z dodatkowej dawki energii czy też wspomagania odchudzania.

kupzielonakawe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *